Қазақстандағы отбасы күні

Дата: 2020-02-07 10:52:36

Бөлім:   Отбасы және демографиялық өзгеріс. Синтаксис

Мектеп:  Балқаш қаласы "Ы.Алтынсарин атындағы ЖББ №25 орта мектебі"КММ

Пәні:қазақ тілі   

Мұғалімнің аты – жөні:Дуйсембаева Бакыт Бакытбаевна

Сынып:9                                  Қатысқандар:                       Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстандағы  отбасы  күні

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

9.1.3.1 тыңдaлғaн мәтiндегi aқпaрaтты өмiрлiк мәceлeлeрмeн бaйлaныcтырa бiлy

9.2.1.1 тұтaс eмeс (кecтe, диaгpaммa, cызбa, cyрeт) мәтiндeрдeгi мәлiмeттeрдi caлыcтырy, өңдeу

9.4.4.2 caлaлac құрмaлac сөйлeмдердiң мaғынaлық түрлeрiн aжырaтa бiлy, түрлeндiрiп қолдaнy

Сабақ мақсаты

1. Тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу

2. Тұтас емес  мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу

3. Кезектес салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану

Бағалау критерийі

Білім алушы:

-тыңдалатын мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстырады;

-тұтас емес мәтіндердегі мәліметтерді салыстырады;

-мәтіндегі тың ақпараттарды өңдейді;

-кезектес салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біледі;

-мәтін ішіндегі салалас құрмалас сөйлемдерді  түрлендіріп қолданады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Тыңдалған мәтіндегі ақпаратты анықтай алады. Стиль түрін ажырата алады. Тақырыпқа сай сұрақтарға жауап береді.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Отбасы, мемлекет, демография, статистика

Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер:

Отбасы күні, мемлекеттік міндет, демографиялық даму, статистикалық мәліметтер

Құндылықтарға баулу

"Мәңгілік Ел" құндылығы:

Қазақстандағы патриотизм және азаматтық жауапкершілік

Пәнаралық байланыс

Адам. Қоғам. Құқық-Ата Заң

Өзін - өзі тану- Отбасы құндылығы

Алдыңғы білім

 Отбасы құндылығы жайлы ақпараттары жеткілікті және өз ойларын тұжырымдай алады

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

 

 

Ресурстар

Сабақтың басы

Білу

10 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды түгендеу.

Психологиялық ахуал орнату. "Шаттық шеңбері"  әдісі.

Мақсаты:Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату.

Өту қадамы:Оқушылар шеңберге тұрып әрқайсысы өздерінің ата-аналарының аттарын айтып, бастапқы әріптеріне қандай деген сұраққа жауап беретін сөздер айту.

Мысалы: Бақша                   Қанат

Қандай?  бақытты               қамқоршыл

                 бағалы                 қайырымды

 

Топқа бөлу:"1,2,3" санау арқылы топқа бөлу.

I топ: "Мерейлі отбасы"

II топ:  "Отбасы күні"

III топ: "Отбасы - шағын мемлекет"

                  

 

Білу

 Алдыңғы білімге кері байланыс

"Кофе таяқшалары" әдісіарқылы өткен тақырыпты еске түсіру.

ҚБ "Мадақтау" әдісібойынша бағалау (жақсы, дұрыс, тамаша)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

Түсіну

20  мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қолдану

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Талдау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жинақтау

 

 

 

 

 

 

 

Түсіну

ТЖ  1-тапсырма.  "ТВ"шоу әдісіарқылы топтар берілген сұрақтарды өмірмен байланыстыра  талқылайды.

Өту қадамы:   мұғалім жүргізуші оқушылармен түрлі кейіпкерлермен сөйлескендей тақырыпты талқылайды, сұрақтар қояды.

 

I топ: Отбасы күні мерекесін тойлап көрдіңдер ме?

II топ: "Отбасы күні" мерекесін тойлау қаншалықты маңызды деп ойлайсыңдар?

III топ:"Отбасы-шағын мемлекет" деген тұжырымға көзқарасың қандай?

 

Бағалау критерийі:

- отбасы мерекесін тойлаудың маңыздылығын сезінеді;

- отбасылық өткен мерекелер төңірегінде ой бөліседі;

-отбасылық бақыт туралы ойларын ортаға салады

Дескриптор:

-отбасы мерекесін тойлаудың маңыздылығын сезіне алады;

-отбасылық өткен мерекелер төңірегінде ойларын  жеткізе алады;

-отбасылық бақыт туралы ойларын ортаға сала алады

ҚБ "Смайлик" әдісімен  бағалау

Қолдану

ЖЖ  2-тапсырма:  Мәтінмен  жұмыс.

Оқушылар "Отбасы күні" мәтінін оқып, түсінгендерін  «А,В,С»  әдісібойынша талқылайды,  мәлiмeттeрдi caлыcтырып, өңдeп, диаграмма құрайды.

Өту қадамы:"А" тобы сұрақ қояды, "В" тобы жауап береді, "С" тобы айтылған жауаптарды талқылайды, дұрыс болмаса  толықтырады, маңызды жерлерін түртіп отырып, соңында қорытындылайды.

Бағалау критерийі:

-мәтіндегі негізгі ойды түсінеді;

-түсінгендерін топта талқылайды;

-мәтін идеясын ашады;

-мәтінге ішіндегі статистикаға қарап диаграмма құрайды;

-мәтін соңындағы сұрақтарға жауап береді

Дескриптор:

- мәтіндегі негізгі ойды түсіне алады;

- түсінгендерін топта талқылай алады;

-мәтін идеясын аша алады;

-статистикаға қарап диаграмма құрай алады;

-мәтін соңындағы сұрақтарға жауап бере алады

ҚБ "Шапалақ" әдісі

Талдау

Ж  3-тапсырма  "Графикалық  органайзер" әдісі.

 Кезектес салалас құрмалас сөйлем бойынша шынайылығы мен нақтылығын ажыратады.

Кезектес салалас құрмалас сөйлем

Дұрыс

Дұрыс емес

Қазан аспаның астында от кейде жылтылдайды, кейде қызыл жалын лапылдайды

 

 

Оқушылар далаға шықты, өйткені сабақтар бітті.

 

 

Біресе Хамит Күдірені алып ұрады, біресе Күдіре Хамитті алып ұрады.

 

 

 

Бағалау критерийі:

-кезектес салалас құрмалас сөйлемді ажыратады;

-сөйлемдердің дұрыс, дұрыс еместігін анықтайды, түсіндіреді

Дескриптор:

-кезектес салалас құрмалас сөйлемді ажырата алады;

-дұрыс, дұрыс емес жауаптарды көрсетеді

ҚБ Өзара бағалау. Жұптар бір-бірінің жұмысымен алмасып, бірін-бірін  тексеріп, өзара бағалау жүргізеді.

4-тапсырма.

ЖЖ "Миға шабуыл" әдісі  

Қоғам қайраткері Зейнеп Ахметованың отбасы тәрбиесі туралы айтқан пікірін тыңдап, негізгі ойды саралайды.

Бағалау критерийі:

- отбасы туралы айтқан пікірді тыңдайды;

-стиль түрін ажыратады;

-мәтін ішінде құрмаластың қай түрі  жиі кездескенін көрсетеді

Дескриптор:

- отбасы туралы айтқан пікірді тыңдай алады;

-стиль түрін ажырата алады;

-мәтін ішінде құрмаластың қай түрі  жиі кездескенін көрсете алады

ҚБ "Жапондық бағалау" әдісі

Жинақтау

ТЖ   5-тапсырма "Тұжырымдамалық карта" әдісі арқылы алған білімдерінен қорытынды әзірлейді

 

отбасы құндылық

тары

 

 

 

 

 

 

 

 


Бағалау критерийі:

- оқушылар кластермен жұмыс жасайды;

- отбасы құндылықтарын анықтайды;

-отбасы құндылықтарын саралайды

Дескриптор:

-оқушылар кластермен жұмыс жасай алады;

-отбасы құндылықтарын анықтай алады;

-отбасы құндылықтарын саралай алады

ҚБ "Бас бармақ"әдісі арқылы бағалау

 

 

 

http://armanpv.kz/?book=162

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

http://armanpv.kz/?book=162

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

Бағалау

10 мин

Рефлексия

«Аяқталмаған сөйлем» әдісі

бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.

бүгін сабақта қуантқаны.....

мен өзімді.....үшін мақтар едім.

маған ерекше ұнағаны.....

сабақтан соң маған........келді.

бүгін маған..........сәтті түсті.

қызықты болғаны.....

менің түсінгенім......

Кері байланыс

"Екі жұлдыз, бір тілек" әдісі арқылы кері байланыс жасайды

 

Үйге тапсырма122-бет, 5-тапсырма